Meny

Expertsvar

Vi är oense om vad som är en ”underentreprenad”

Vi är oense med vår beställare om inhyrda maskiner med förare är en underentreprenad eller ett hjälpmedel. Vad gäller om AB 04 är avtalat?

Svar: I begreppsbestämningar till AB 04 definieras ”Underentreprenör” som ”den som inom arbetsområdet utför entreprenad åt entreprenören.” Begreppet får framför allt betydelse vid ersättning enligt självkostnadsprincipen (kostnader för underentreprenader). En ”entreprenad” är vidare ett åtagande att på anvisad plats och enligt avtal med beställare utföra ett visst arbete (bestämt arbetsresultat). Inhyrda maskiner med förare samt kostnader för transporter av material anses normalt sett utgöra kostnader för hjälpmedel enligt AB 04 kap. 6 § 9 punkt 4 (jfr Formulär LR06). Oavsett om det ska betraktas som underentreprenad eller hjälpmedel så är det dock samma entreprenörarvode enligt bestämmelsens
punkt 8.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?