Meny

Expertsvar

Vad gäller för förlängd kontraktstid?

Vi har kontinuerligt under entreprenaden uppdaterat våra tidplaner och lämnat över till beställaren med anledning av utförda ÄTA-arbeten. Det måste väl innebära att beställaren är medveten om att byggtiden är förlängd och att vi inte kommer att krävas på vite? AB 04 är avtalsvillkor.

Svar:  Att tidplaner ändras innebär inte automatiskt att även kontraktstiden ändras. Det är från kontraktstidens slut vitet ska beräknas om inte entreprenören har rätt till tidsförlängning. För att få rätt till tidsförlängning krävs som huvudregel att entreprenören har underrättat beställaren om att ÄTA-arbetet kommer att medföra rubbning av tidplanen eller försening av entreprenaden. Ni får argumentera för att ni har uppfattat den justerade överenskomna tidplanen som att ni fått godkänt på er begärda tidsförlängning med anledning av ÄTA-arbetena. För att vara helt säker på att man fått ett godkännande på begärd tidsförlängning är det bäst att få det dokumenterat skriftligen i ett mejl eller att frågan om förlängd kontraktstid tas med i ett byggmötesprotokoll.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?