Meny

Expertsvar

Samordningsproblem på byggarbetsplatsen

Vi är en av flera entreprenörer som arbetar med ett byggprojekt där AB 04 gäller. Vi kommer inte in på vårt arbetsområde på grund av att en sidoentreprenör har belamrat detta område med byggmaterial. Vad kan vi göra?

Svar: Ni får inte tillgång till ert arbetsområde och detta kan med stor sannolikhet hänföras till bristfällig samordning. Samordningsansvaret ligger på beställaren och enligt AB 04 kap 4 § 3 har ni rätt till tidförlängning vid hinder som beror på beställaren. 

Enligt AB 04 kap 5 § 4 har ni även rätt till ersättning för merkostnader som uppkommit på grund av hindret. För att ha rätt till ersättning ska ni göra en hindersanmälan till beställaren enligt AB 04 kap 4  § 4. Kom ihåg att ni har bevisbördan för vad hindret består i. För att erhålla hinderersättning måste ni också kunna visa vilka kostnader ni har haft. Entreprenören har rätt att få ersättning för de kostnader som är knutna till hindret, dock utan något påslag med vinst.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Hur länge gäller mitt anbud?
Entreprenadjuridik
Min beställare kräver säkerhet under hela garantitiden som är 5 år med åberopande av AB 04. Är detta korrekt?
Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?