Meny

Expertsvar

Reklamation av funktionskrav

Hur länge kan en beställare vänta med att göra gällande fel avseende funktion (till exempel energiförbrukning) som kan mätas först efter det att huset har tagits i bruk?

Svar: Om det handlar om en totalentreprenad där ABT 06 är tillämpligt standardavtal så gäller att fel ”som kan konstateras endast genom mätning, provning eller nyttjande” (kap. 7 § 11 andra stycket punkten 2) kan göras gällande under hela ansvarstiden (10 år). Detta gäller även om felet i och för sig hade kunnat upptäckas vid slutbesiktningen.

Vidare framgår av ABT 06 kap. 7 § 2 tredje stycket att ”Om besiktning av funktion inte kan ske i samband med slutbesiktning och detta förhållande inte beror på entreprenören, skall, om inte parterna kommit överens om annat, sådan besiktning ske i form av kompletterande slutbesiktning, så snart förutsättningarna härför föreligger och part påkallat detta.” Det är därför viktigt att endera parten just påkallar en kompletterande slutbesiktning när exempelvis lämplig årstid har infallit. Kostnaderna för den kompletterande slutbesiktningen bekostas av beställaren.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?
Entreprenadjuridik
I beställarens förfrågningsunderlag avseende uppförande av ett trevåningshus saknas trappor och hiss. Måste jag enligt AB 04 ta med dessa arbeten i mitt anbud?
Entreprenadjuridik
Vi har för en tid sedan färdigställt en mindre byggentreprenad åt ett fastighetsbolag. Vi anmälde färdigställandet i god tid innan sluttiden. Nu har det gått två månader och beställaren har fortfarande inte kallat till slutbesiktning. Vi har avtalat om AB 04. Kan vi slutfakturera beställaren och vad händer egentligen med garantitiden och den säkerhet som vi ställt till vår beställare?
Entreprenadjuridik
Vi är en underentreprenör som har lagt golv i ett nyproducerat hyreshus. Vi är snart färdiga med vår entreprenad och kommer sedan inte att vara kvar på arbetsplatsen. Vem är då ansvarig om det nylagda golvet skadas? Vi har avtalat om ABT-U 07.
Entreprenadjuridik
Vi bygger i en utförandeentreprenad (AB 04) en gångbro över en cykelväg åt en kommun. Nu håller beställaren inne pengar i projektet med hänvisning till att vi har en tvist om krav på vite i en annan entreprenad som vi har utfört åt beställaren. Får de göra så?
Entreprenadjuridik
I förfrågningsunderlag anges ibland att man i anbudet ska ange à-priser och ibland att man i anbudet ska ange timpriser. Vad är egentligen skillnaden?
Entreprenadjuridik
Är det jag eller beställaren som ska betala ersättning till besiktningsmannen vid en särskild besiktning? Vi har avtalat om AB 04.
Entreprenadjuridik
Vi har lämnat garanti i enlighet med AB 04. Det vill säga två års garanti på material och varor och fem års garanti på vår arbetsprestation. Har beställaren rätt att begära garantibesiktning vid båda garantitidernas utgång?
Entreprenadjuridik
Vi har en pågående totalentreprenad med tillhörande underentreprenad. Det har varit slutbesiktning och då upptäcktes att flera brandsläckare saknades. Underentreprenören som från början köpt ut, levererat men ej monterat brandsläckarna menar att han inte är skyldig att beställa om dessa på nytt, även fast de inte varit monterade. Han vill alltså inte stå för kostnaden för detta igen. Vad gäller här?