Meny

Expertsvar

När kan en upphandlande myndighet avbryta en upphandling?

Jag har lämnat anbud i en offentlig upphandling där bästa förhållande mellan pris och kvalitet var satt som tilldelningsgrund. Jag gjorde en chansning och satte medvetet ett relativt högt pris då jag förstod att det inte skulle vara så många anbudsgivare. Nu visar det sig att jag var den enda anbudsgivaren och den upphandlande myndigheten vill att jag ska sätta ner mitt pris, då de annars måste göra om upphandlingen i och med att mitt anbud påstås ligga över deras budget. Har de rätt att göra så?

Svar: En upphandlande myndighet har möjlighet att avbryta en upphandling om de kan påvisa sakliga skäl för avbrytandet. Ett sådant skäl kan exempelvis vara när det är bristande konkurrens, det vill säga att det exempelvis endast kommit in ett anbud i upphandlingen eller om de inkomna anbuden överstiger tillgängliga medel. Kan den upphandlande myndigheten uppvisa sakliga skäl har de rätt att avbryta, men avbrytandebeslutet samt deras sakliga skäl ska meddelas dig som anbudsgivare.     

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?