Meny

Expertsvar

LOU - Tidsfrist vid överprövning

Hur tillämpas den s.k. tiodagarsregeln?

Svar: Den upphandlande myndigheten får inte teckna kontrakt förrän tidigast tio dagar efter det att tilldelningsbeslut sändes ut. Dessa tio dagar skall räknas som vanliga dagar och inte arbetsdagar. Infaller den tionde dagen på en helgdag eller annan ledig dag är det den närmaste arbetsdagen före helgdagen som blir sista dagen för begäran om överprövning. Tänk på att i begäran om överprövning yrka att länsrätten skall fatta interimistiskt beslut om att upphandlingen inte får avslutas. Det är viktigt att länsrätten hinner fatta interimistiskt beslut innan de tio dagarna har passerat eller kontrakt har tecknats. Har den upphandlande myndigheten tecknat kontrakt efter de tio dagarna är det inte längre möjligt att begära överprövning.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?