Meny

Expertsvar

Gäller bevattningsförbud framför ingånget avtal?

Vi har efter en godkänd slutbesiktning av en markentreprenad även åtagit oss skötsel av de växter som vi har planterat i entreprenaden. I skötseluppdraget, som är på två år, ingår bevattning. Under den torra sommaren har kommunen fattat beslut om bevattningsförbud och vi undrar vad som då gäller? ABT 06 är avtalat.

Svar: Om en kommun utfärdar bevattningsförbud så sker detta inom ramen för ”författning” och är något som varken beställare eller entreprenör kan påverka. Av ABT 06 kap. 1 § 12 framgår att en entreprenör inte är skyldig att utföra arbete som strider mot författning. Det framgår även att kostnadsreglering ska ske om skyldigheten att iaktta författningar förändrar åtagandets omfattning eller sättet för dess utförande jämfört med vad entreprenören rimligen bort förutsätta. En entreprenör som inte kan fullfölja sitt uppdrag enligt avtalet ska utan dröjsmål underrätta beställaren om detta (jfr ABT 06 kap. 2 § 10) och diskutera eventuella alternativ. Ni är alltså inte skyldiga att vattna växterna i strid med förbudet. Men ni ska kontakta beställaren och diskutera alternativa lösningar såsom bevattning via tankbil och kostnaderna för detta.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?
Entreprenadjuridik
I beställarens förfrågningsunderlag avseende uppförande av ett trevåningshus saknas trappor och hiss. Måste jag enligt AB 04 ta med dessa arbeten i mitt anbud?
Entreprenadjuridik
Vi har för en tid sedan färdigställt en mindre byggentreprenad åt ett fastighetsbolag. Vi anmälde färdigställandet i god tid innan sluttiden. Nu har det gått två månader och beställaren har fortfarande inte kallat till slutbesiktning. Vi har avtalat om AB 04. Kan vi slutfakturera beställaren och vad händer egentligen med garantitiden och den säkerhet som vi ställt till vår beställare?
Entreprenadjuridik
Vi är en underentreprenör som har lagt golv i ett nyproducerat hyreshus. Vi är snart färdiga med vår entreprenad och kommer sedan inte att vara kvar på arbetsplatsen. Vem är då ansvarig om det nylagda golvet skadas? Vi har avtalat om ABT-U 07.
Entreprenadjuridik
Vi bygger i en utförandeentreprenad (AB 04) en gångbro över en cykelväg åt en kommun. Nu håller beställaren inne pengar i projektet med hänvisning till att vi har en tvist om krav på vite i en annan entreprenad som vi har utfört åt beställaren. Får de göra så?
Entreprenadjuridik
I förfrågningsunderlag anges ibland att man i anbudet ska ange à-priser och ibland att man i anbudet ska ange timpriser. Vad är egentligen skillnaden?
Entreprenadjuridik
Är det jag eller beställaren som ska betala ersättning till besiktningsmannen vid en särskild besiktning? Vi har avtalat om AB 04.
Entreprenadjuridik
Vi har lämnat garanti i enlighet med AB 04. Det vill säga två års garanti på material och varor och fem års garanti på vår arbetsprestation. Har beställaren rätt att begära garantibesiktning vid båda garantitidernas utgång?
Entreprenadjuridik
Vi har en pågående totalentreprenad med tillhörande underentreprenad. Det har varit slutbesiktning och då upptäcktes att flera brandsläckare saknades. Underentreprenören som från början köpt ut, levererat men ej monterat brandsläckarna menar att han inte är skyldig att beställa om dessa på nytt, även fast de inte varit monterade. Han vill alltså inte stå för kostnaden för detta igen. Vad gäller här?