Meny

Expertsvar

Gäller bevattningsförbud framför ingånget avtal?

Vi har efter en godkänd slutbesiktning av en markentreprenad även åtagit oss skötsel av de växter som vi har planterat i entreprenaden. I skötseluppdraget, som är på två år, ingår bevattning. Under den torra sommaren har kommunen fattat beslut om bevattningsförbud och vi undrar vad som då gäller? ABT 06 är avtalat.

Svar: Om en kommun utfärdar bevattningsförbud så sker detta inom ramen för ”författning” och är något som varken beställare eller entreprenör kan påverka. Av ABT 06 kap. 1 § 12 framgår att en entreprenör inte är skyldig att utföra arbete som strider mot författning. Det framgår även att kostnadsreglering ska ske om skyldigheten att iaktta författningar förändrar åtagandets omfattning eller sättet för dess utförande jämfört med vad entreprenören rimligen bort förutsätta. En entreprenör som inte kan fullfölja sitt uppdrag enligt avtalet ska utan dröjsmål underrätta beställaren om detta (jfr ABT 06 kap. 2 § 10) och diskutera eventuella alternativ. Ni är alltså inte skyldiga att vattna växterna i strid med förbudet. Men ni ska kontakta beställaren och diskutera alternativa lösningar såsom bevattning via tankbil och kostnaderna för detta.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Hur länge gäller mitt anbud?
Entreprenadjuridik
Min beställare kräver säkerhet under hela garantitiden som är 5 år med åberopande av AB 04. Är detta korrekt?
Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?