Meny

Expertsvar

Forcering utan avisering

Vi är en entreprenör som i ett tidigt skede anmälde hinder samtidigt som vi förbehöll oss rätten att begära ersättning för störningskostnader. Vi hade ingen möjlighet att under dessa förhållanden bli klara i tid. Beställaren ansåg att vi ändå skulle hinna slutföra arbetena inom kontraktstiden. Vi valde därför att forcera arbetena och har framställt krav på ersättning för forceringskostnaderna. Har vi rätt att få betalt för dessa? AB 04 är avtalat.

Svar: En entreprenör har en ovillkorad rätt har rätt att forcera sina arbeten för att undvika eller minska förlängning av kontraktstiden. Rätten att få betalt för forceringsåtgärden förutsätter emellertid att vissa kriterier är uppfyllda. Om beställaren inte medger tidsförlängning och entreprenören, för att undvika tidsförlängning, ändå väljer att forcera har entreprenören enligt vad som följer av AB 04 kapitel 4 § 6 andra stycket rätt till ersättning om han kan visa att han varit berättigad till tidsförlängning. Ni riskerar emellertid få svårt att få betalt för era kostnader om ni inte skriftligen har underrättat beställaren om den planerade forceringen.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?