Meny

Expertsvar

Är det okej att rätta fel i anbud?

Vi är med i en offentlig upphandling och har skrivit fel i vårt anbud till kommunen och undrar om vi kan åtgärda felet? Vad står det egentligen i lagen om offentlig upphandling?

Svar: Generellt sett är möjligheterna att ändra ett redan lämnat anbud begränsade, men man kan alltid framställa önskemål till den upphandlande myndigheten om att få rätta sitt anbud. Av 4 kap. 9 § i lagen om offentlig upphandling (LOU) följer att en upphandlande myndighet får tillåta eller begära att en leverantör rättar en felskrivning, felräkning eller något annat fel i en handling som har givits in av en leverantör. Myndigheten är därmed inte tvungen att acceptera rättelser. En rättelse är tillåten under förutsättning att anbudets ursprungliga information är felaktig och att anbudets innehåll inte ändras avsevärt. Vidare får rättelser endast ske under förutsättning att det är förenligt med principerna i LOU om likabehandling och öppenhet.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?