Meny

Fråga Juristerna

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du en fråga till våra jurister? Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Garantier.
Under våren och försommaren 2012 byggde vi en förskola åt en kommun. Entreprenaden godkändes vid slutbesiktning i juli 2012. Efter att vi avhjälpt de mindre fel som antecknades i besiktningsutlåtandet har det varit tyst från kommunen. Nu, efter mer än fem år, har det dock blivit mer aktivitet. Vi har precis fått ett brev där kommunen beskyller oss för att garantibesiktning inte har hållits innan garantitiden gått ut. Som kompensation vill de att vi ska svara för eventuella fel som upptäcks vid en kommande besiktning som om felet framträtt under garantitiden. Vad gäller? ABT 06 är avtalat.
Upphandling.
Vi har den senaste tiden förlorat flera större upphandlingar i vår hemkommun som vi trott oss ha en verklig chans att ta hem. I vissa fall har vi varit klart dyrare än det vinnande anbudet och vi förstår inte hur de kan lämna anbud till ett så lågt pris. Vi har hört talas om att anbudsgivare kan uteslutas om anbudet är onormalt lågt. Var går denna gräns och måste inte kommunen reagera när de får in ett sådant anbud?
Avtal.
Mitt företag har nyligen anlagt ett torg med smågatsten åt en kommun. När vi lämnade vårt anbud räknade vi på en sten som uppfyllde funktionskravet i förfrågningsunderlaget. Vid startmötet meddelade kommunens arbetsledare att de ville att vi skulle använda oss av en mindre sten än den vi hade räknat med i vårt anbud. Vi beställde den mindre stenen och utförde arbetena enligt önskemålen. Den mindre stenen var dyrare än den vi räknat med och nu vill vi ha ersättning för den extra kostnad detta inneburit. Har vi rätt till det? ABT 06 gäller.
Avtal.
Vi har fått i uppdrag av en privat beställare att såsom totalentreprenör genomföra en ombyggnad av ett flerbostadshus med 60 lägenheter. ABT 06 gäller. Beställaren hävdar att det är vi som totalentreprenör som ansvarar för samordningen av kontakterna med de kvarboende hyresgästerna. Är det korrekt?
Upphandling.
Jag ska lämna anbud i en offentlig upphandling. Jag skickade en fråga till kommunen och fick snabbt ett svar på min mail, vilket svarade på min fråga och jag skickade sedan in mitt anbud. Jag började sedan fundera på om kommunen svarat så här direkt till några andra anbudsgivare, det vill säga utan att skriva ut det i fråga-svar. Jag är nu orolig att andra anbudsgivare vet saker som inte jag vet. Vad är det som gäller?
Priser.
Vi har tänkt att skicka ett anspråk på ersättning för väsentlig rubbning till vår beställare. Vi undrar om preskriptionsregeln är densamma som för ÄTA-arbeten? Beställaren har nämligen i AF-delen ändrat i AB 04 kap. 6 § 19 så att krav på ersättning för ÄTA-arbeten måste framställas inom fyra månader istället för sex månader räknat från entreprenadens godkännande. Vad gäller?
Tider.
Vi har i samband med ombyggnadsarbeten stött på asbest vilket inneburit asbestsanering som utförts av en av oss upphandlad saneringsfirma. Saneringsfirman har i faktura till oss redovisat fler arbetstimmar än vad som framgår av vår elektroniska personalliggare. Får vi åberopa uppgifterna från personalliggaren?
Avtal.
Vi har utfört en köksrenovering åt en konsument. Efter att arbetet har utförts har vi ställt ut en faktura. Konsumenten vägrar emellertid att betala och hänvisar till att vi skulle ha monterat två köksluckor åt fel håll. Vi har sagt att vi ska fixa det men att det kan ta ett tag eftersom det är viss leveranstid på luckorna (vi har gjort hål för handtagen och behöver därför nya luckor). Kan verkligen konsumenten innehålla hela beloppet under tiden? Arbetet skulle ske på fast pris, men därutöver har vi inte avtalat om några särskilda villkor.
Avtal.
Vår underentreprenör har gått i konkurs. Vi måste nu anlita en annan entreprenör med kostnadsökning som följd. Då underentreprenören inte påbörjat arbetet undrar vi om vi kan innehålla betalning avseende ett annat entreprenadkontrakt mellan oss och underentreprenören. AB-U 07 gäller mellan parterna.
Upphandling.
Vi har i en offentlig upphandling lämnat ett anbud till ett kommunalt bostads- och fastighetsbolag gällande ramavtal för byggnadsarbeten som avser planerat underhåll. Vi är intresserade av att se övriga anbudsgivares timpriser. Kan det kommunala bostads- och fastighetsbolaget ta betalt för att lämna ut handlingar där dessa timpriser framgår?