Meny

Fråga juristerna

Vinterkostnader

Vi har haft osedvanligt kallt den senaste månaden vilket har påverkat vårt gatuarbete åt kommunen. För att kunna utföra arbetet har vi fått lägga mer kostnader än beräknat på uppvärmning av marken. Kan vi få någon ersättning från kommunen?

Svar: Både AB 04 och ABT 06 anger att entreprenören har rätt att åberopa hinder om det varit osedvanligt väder som har påverkat arbetet. Vid hinder p.g.a. vädret har entreprenören rätt till tidsförlängning men inte till ersättning för kostnader. I ert fall är det dock inte fråga om kostnad för hinder utan om ökade vinterkostnader. Den ökade vinterkostnaden kan ses som en ÄTA-kostnad istället för som en hinderskostnad. Ni ska i anbudet göra en fackmässig bedömning av era vinterkostnader. Om kostnaderna blir högre än beräknat med anledning av osedvanligt väder kan ni begära ersättning för merkostnaderna som ett ÄTA-arbete och åberopa avvikelse från bestämmelsen i kap 1 § 8 AB 04/kap 1 § 9 ABT 06.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Priser
Vi har fått ett kontraktsförslag som omfattar utförande av en större byggentreprenad. I kontraktet finns en option där beställaren har rätt att beställa ytterligare en entreprenad senast år 2013. Vilka möjligheter har vi att justera priserna i avtalet om optionen utnyttjas?
Priser
Vad är skillnaden mellan budgetpris och fast pris?
Priser
Är en ungefärlig prisuppgift bindande? Kan man reservera sig?
Priser
Har man rätt till ett entreprenörarvode utöver anbudssumman?
Priser
Jag missade kostnaden för ett visst arbete i mitt anbud. Kan jag ta tillbaka anbudet eller komplettera detsamma?
Priser
Finns det en skyldighet att utföra arbeten efter uppnått takpris?
Priser
I förfrågningsunderlag anges ibland att man i anbudet skall ange à -priser och ibland att man i anbudet skall ange timpriser. Vad är egentligen skillnaden?
Priser
Vi har renoverat ett badrum åt en konsument på löpande räkning. Vi har kommit överens om ett timpris för arbetet men har inte bestämt något om ersättning för resor. Har vi rätt att få betalt för våra resekostnader?
Priser
Vi har ett avtal med vår beställare om schaktningsarbeten på löpande räkning där vi är överens om ett entreprenörarvode om 10 %. Men vad gäller beträffande tipp- och deponiavgifter? Har vi rätt till påslag för denna kostnad och redovisas denna i så fall under punkten för material och varor enligt AB 04 kap 6 § 9?
Priser
Vi har gjort ett arbete där det i samband med ett ÄTA- arbete uppkommit en tippavgift. Vilken ersättning har vi rätt till?