Meny

Fråga juristerna

Vi är oense om vad som är en ”underentreprenad”

Vi är oense med vår beställare om inhyrda maskiner med förare är en underentreprenad eller ett hjälpmedel. Vad gäller om AB 04 är avtalat?

Svar: I begreppsbestämningar till AB 04 definieras ”Underentreprenör” som ”den som inom arbetsområdet utför entreprenad åt entreprenören.” Begreppet får framför allt betydelse vid ersättning enligt självkostnadsprincipen (kostnader för underentreprenader). En ”entreprenad” är vidare ett åtagande att på anvisad plats och enligt avtal med beställare utföra ett visst arbete (bestämt arbetsresultat). Inhyrda maskiner med förare samt kostnader för transporter av material anses normalt sett utgöra kostnader för hjälpmedel enligt AB 04 kap. 6 § 9 punkt 4 (jfr Formulär LR06). Oavsett om det ska betraktas som underentreprenad eller hjälpmedel så är det dock samma entreprenörarvode enligt bestämmelsens
punkt 8.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Upphandling
Vi är med i en offentlig upphandling och har skrivit fel i vårt anbud till kommunen och undrar om vi kan åtgärda felet? Vad står det egentligen i lagen om offentlig upphandling?
Upphandling
Vi har med e-post lämnat ett anbud till ett fastighetsbolag. Ganska snart efter att vi skickat anbudet kom vi på att vi glömt att i priset räkna med en viss kostnad. Hade vi kunnat återkalla anbudet?
Avtal
Anställda i mitt företag ingår ofta avtal med beställare, underentreprenörer, leverantörer och konsulter. Måste den som skriver under ett skriftligt avtal vara firmatecknare?
Priser
Vi är inte överens med vår beställare om mervärdesskatt ingår i avtalat fast pris. Enligt kontraktet ska beställaren betala 450 000 kr för arbetet. Vi menar att det är exklusive mervärdesskatt. Vem har rätt? Vi har avtalat om AB 04.
Tider
Vi är en entreprenör som i ett tidigt skede anmälde hinder samtidigt som vi förbehöll oss rätten att begära ersättning för störningskostnader. Vi hade ingen möjlighet att under dessa förhållanden bli klara i tid. Beställaren ansåg att vi ändå skulle hinna slutföra arbetena inom kontraktstiden. Vi valde därför att forcera arbetena och har framställt krav på ersättning för forceringskostnaderna. Har vi rätt att få betalt för dessa? AB 04 är avtalat.
Upphandling
Jag har lämnat anbud i en offentlig upphandling där bästa förhållande mellan pris och kvalitet var satt som tilldelningsgrund. Jag gjorde en chansning och satte medvetet ett relativt högt pris då jag förstod att det inte skulle vara så många anbudsgivare. Nu visar det sig att jag var den enda anbudsgivaren och den upphandlande myndigheten vill att jag ska sätta ner mitt pris, då de annars måste göra om upphandlingen i och med att mitt anbud påstås ligga över deras budget. Har de rätt att göra så?
Vi är oense med vår beställare om inhyrda maskiner med förare är en underentreprenad eller ett hjälpmedel. Vad gäller om AB 04 är avtalat?
Avtal
I ett entreprenadavtal som vi har med en beställare står det inget om att vi ska stå för de byggbodar och det tillfälliga avlopp som vi behöver ha i samband med att vi utför den aktuella entreprenaden. Ska vi eller vår beställare stå för kostnaderna för detta? Standardavtalet ABT 06 ingår i entreprenadavtalet och ersättningsformen är fast pris.
Avtal
Vi räknar på ett jobb där beställaren i en beskrivning angett att vi ska riva innerväggar ”i erforderlig omfattning”. Det är två gamla kontorsrum som ska byggas om till ett större konferensrum. I förfrågningsunderlaget finns en planritning där nuvarande innerväggar är markerade och en ritning på hur de tilltänkta konferensrummen ska vara beskaffade (uppgift om kvadratmeter). Information saknas om det finns några bärande innerväggar. Hur många väggar bör jag räkna med att riva? Vi kommer att arbeta på ABT 06.
Besiktning
Vår beställare har begärt överbesiktning av slutbesiktning. Om vi av kostnadsskäl föreslår en gemensamt utsedd besiktningsman, måste vi då ändå utse en ledamot i besiktningsnämnd? AB 04 gäller.