Meny

Fråga juristerna

Vem kan förlänga garantitiden?

Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?

Svar: Ibland föreskriver besiktningsmannen ”förlängd garantitid” när det är oklart om det föreligger ett fel, exempelvis vid en anläggningsentreprenad, när växter inte tagit sig som de borde. Besiktningsmannen vill då ”se vartåt det utvecklar sig” och förlänger garantitiden. Detta saknar förfarande stöd i standardavtalen.

Besiktningsmannens rätt att förlänga garantitiden anges uttömmande i AB 04 kap 4 § 9. Det rör sig om fall då (a) åtagande enligt kvalitets- och miljöplanen inte har utförts, (b) arbete har utförts till avhjälpande av fel och (c) vid seriefel då ytterligare fel kan befaras. Om besiktningsmannen föreskriver förlängd garantitid på någon annan grund torde förlängningen sakna rättsverkan. Beställaren kan då inte åberopa den förlängda garantitiden. Däremot kan han föreskriva ”särskild utredning”, vilket är en annan sak.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Besiktning
Vi är överens med beställaren om att vi som entreprenör ska stå kostnaderna för efterbesiktning. Men har beställaren dessutom rätt att kräva ett påslag om 10 procent för att administrera och vidarefakturera besiktningsmannens faktura till oss? Standardavtalet AB 04 gäller.
Besiktning
Vi har blivit kontaktade av beställaren för att avhjälpa fläckar som uppstått i en matta som vi lagt. Vi bedömer att detta inte är ett fel som vi svarar för. Vi funderar på att låta en besiktningsman utföra en särskild besiktning på detta arbete då AB 04 gäller för entreprenaden. Är det något särskilt vi bör tänka på och vem ska betala för den särskilda besiktningen?
Besiktning
Vid besiktning av en färdigrenoverad restaurang ansåg besiktningsmannen att ett visst fel förelåg. Vi delar inte besiktningsmannens åsikt om att fel föreligger. Felet antecknades i besiktningsutlåtandet utan att vi som entreprenör fått tillfälle att yttra oss. Får man göra så? Går det att överklaga ett besiktningsutlåtande och vart ska vi i så fall vända oss? Standardavtalet AB 04 är avtalat.
Besiktning
Vi är entreprenörer i ett bostadsprojekt och vi har en underentreprenör (UE) som har gjutit bottenplattor till husen. Vi har avtalat om att AB-U 07 ska gälla. Arbetet är klart och UE vill nu få sitt arbete besiktigat och slutfakturera. Har han rätt till det?
Besiktning
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Besiktning
Vi har för en tid sedan färdigställt en mindre byggentreprenad åt ett fastighetsbolag. Vi anmälde färdigställandet i god tid innan sluttiden. Nu har det gått två månader och beställaren har fortfarande inte kallat till slutbesiktning. Vi har avtalat om AB 04. Kan vi slutfakturera beställaren och vad händer egentligen med garantitiden och den säkerhet som vi ställt till vår beställare?
Besiktning
Vi är en underentreprenör som har lagt golv i ett nyproducerat hyreshus. Vi är snart färdiga med vår entreprenad och kommer sedan inte att vara kvar på arbetsplatsen. Vem är då ansvarig om det nylagda golvet skadas? Vi har avtalat om ABT-U 07.
Besiktning
Är det jag eller beställaren som ska betala ersättning till besiktningsmannen vid en särskild besiktning? Vi har avtalat om AB 04.
Besiktning
Vi har lämnat garanti i enlighet med AB 04. Det vill säga två års garanti på material och varor och fem års garanti på vår arbetsprestation. Har beställaren rätt att begära garantibesiktning vid båda garantitidernas utgång?
Besiktning
Vår beställare har framställt krav på vite avseende åtta veckors försening trots att vi färdigställde entreprenaden i tid och den var tillgänglig för slutbesiktning i tid. Anledningen till att slutbesiktningen skedde åtta veckor för sent är att besiktningsmannen drog ut på tiden. Vi har avtalat om AB 04. Vad gäller?