Meny

Fråga juristerna

Vad har vi för rätt till reseersättning

Vi har renoverat ett badrum åt en konsument på löpande räkning. Vi har kommit överens om ett timpris för arbetet men har inte bestämt något om ersättning för resor. Har vi rätt att få betalt för våra resekostnader?

Svar: Då ni inte avtalat om resekostnader är det oklart vad som gäller. Ni kan argumentera för att då inget pris är avtalat för resor så ska kunden betala ett skäligt pris enligt 36 § konsument­tjänstlagen. Ni kan också hänvisa till självkostnadsprincipen vid löpande räkning och argumentera för ni ska få ersättning för er självkostnad för resor.

Kunden kan dock invända att era resekostnader ska anses ingå i det angivna timpriset och att ni inte har rätt att ta ytterligare betalt. Kunden kan även med hänvisning till pris­informations­lagen hävda att ni borde ha informerat om hur priset för tjänsten ska beräknas och att ni tänkte ta betalt för resekostnader. Det är alltså bäst att i förväg avtala om vad som ska gälla för resekostnader. I det nya Hantverkarformuläret-14 finns det numera tydligt angivet (under punkt D – Pris) att eventuell ersättning för resor ska anges i formuläret.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Priser
Vi har fått ett kontraktsförslag som omfattar utförande av en större byggentreprenad. I kontraktet finns en option där beställaren har rätt att beställa ytterligare en entreprenad senast år 2013. Vilka möjligheter har vi att justera priserna i avtalet om optionen utnyttjas?
Priser
Vad är skillnaden mellan budgetpris och fast pris?
Priser
Är en ungefärlig prisuppgift bindande? Kan man reservera sig?
Priser
Har man rätt till ett entreprenörarvode utöver anbudssumman?
Priser
Jag missade kostnaden för ett visst arbete i mitt anbud. Kan jag ta tillbaka anbudet eller komplettera detsamma?
Priser
Finns det en skyldighet att utföra arbeten efter uppnått takpris?
Priser
I förfrågningsunderlag anges ibland att man i anbudet skall ange à -priser och ibland att man i anbudet skall ange timpriser. Vad är egentligen skillnaden?
Priser
Vi har renoverat ett badrum åt en konsument på löpande räkning. Vi har kommit överens om ett timpris för arbetet men har inte bestämt något om ersättning för resor. Har vi rätt att få betalt för våra resekostnader?
Priser
Vi har ett avtal med vår beställare om schaktningsarbeten på löpande räkning där vi är överens om ett entreprenörarvode om 10 %. Men vad gäller beträffande tipp- och deponiavgifter? Har vi rätt till påslag för denna kostnad och redovisas denna i så fall under punkten för material och varor enligt AB 04 kap 6 § 9?
Priser
Vi har gjort ett arbete där det i samband med ett ÄTA- arbete uppkommit en tippavgift. Vilken ersättning har vi rätt till?