Meny

Fråga juristerna

Vad gör jag om jag är rädd att inte få betalt?

Min beställare som är ett företag strular med att betala fakturor. Har jag rätt att avbryta arbetena då jag är orolig över att de inte kommer att betala? Jag vill inte fortsätta att montera material som jag riskerar att inte få betalt för. Vi har avtalat om AB 04.

Svar: I AB 04 kap 8 § 3 regleras entreprenörens möjligheter att efter skriftlig underrättelse till beställaren avbryta sina arbeten under vissa förutsättningar som är angivna i AB 04 kap 8 § 2.

Bland annat har du rätt att avbryta arbetena om beställaren inte betalar i rätt tid och om rättelse inte sker utan dröjsmål efter påminnelse samt att det faktum att beställaren inte betalar är av väsentlig betydelse. Rätten att avbryta arbetena gäller till dess att omständigheten inte längre föreligger, dock längst en månad och inom denna månad måste du skriftligen informera beställaren om du avser att återuppta arbetena eller om du väljer att häva kontraktet.

Att beställaren några gånger strulat med betalning är troligen inte att se som väsentlig betydelse om det inte rör sig om mycket stora belopp. Det är svårt att avgöra om det finns tillräckliga skäl för att häva eller ställa in arbetet varför vi rekommenderar att alltid rådgöra med en jurist innan ni tar till sådana åtgärder. Felaktigt hanterat kan det nämligen leda till skadeståndskrav.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Ekonomi
Vi har utfört renoveringsarbeten åt en konsument på löpande räkning. Konsumenten vill nu inte betala slutfakturan för att han anser att det blivit för dyrt och att arbetet ”omöjligen” kan ha tagit så lång tid att utföra. Vi har överlämnat tidssedlar för våra hantverkare där det framgår vilka dagar de varit på plats och hur många timmar de lagt ned. Räcker inte detta för att få betalt?
Ekonomi
Vi är generalentreprenör och renoverar ett flerfamiljshus åt ett fastighetsbolag. Under arbetets gång har en av våra underentreprenörer – el­entreprenören – gått i konkurs. Vi har till slut lyckats att ta in en ny elentreprenör, men på grund av detta löper vi stor risk att inte kunna färdigställa entreprenaden i tid. Hur ska vi gå till väga för att minimera vår affärsrisk? ABT 06 gäller.
Ekonomi
Vi har ett avtal med en konsult om rörligt arvode mot budget. Från vilken tidpunkt ska konsulten underrätta oss om ett eventuellt budgetöverskridande? ABK 09 gäller.
Ekonomi
Vi har mottagit fakturor från en materialleverantör i ett projekt vi avslutade för ett halvår sedan. Hur länge har leverantören rätt till betalning och vad är preskriptionstiden för fakturan?
Ekonomi
Min beställare som är ett företag strular med att betala fakturor. Har jag rätt att avbryta arbetena då jag är orolig över att de inte kommer att betala? Jag vill inte fortsätta att montera material som jag riskerar att inte få betalt för. Vi har avtalat om AB 04.
Ekonomi
Efter att vi utfört ett byggnadsarbete åt en privatperson ansökte vi om ROT-avdrag. Skatteverket medgav inte vår kunds ROT-avdrag p.g.a. att det aktuella huset är nyare än fem år. Nu vägrar kunden att betala belopp motsvarande det tänkta ROT-avdraget. Har kunden rätt att göra det?
Ekonomi
Vad gäller vid samordnad generalentreprenad; kan vi komma överens om att beställaren betalar direkt till underentreprenörerna?
Ekonomi
Får beställaren innehålla betalning med hänvisning till rätten att granska fakturaunderlag?
Ekonomi
Vad är skillnaden mellan ”påklädda” och ”nakna” à-priser?
Ekonomi
Vår beställare har på grund av sin undermåliga projektering tvingats beställa ÄTA-arbeten till ett värde motsvarande halva kontraktssumman. Detta har inneburit så mycket administrativt merarbete för oss att vi har behövt rekrytera en extra heltidstjänst. Hur får vi ersättning för detta? AB 04 gäller.