Meny

Fråga juristerna

Vad gäller för förlängd kontraktstid?

Vi har kontinuerligt under entreprenaden uppdaterat våra tidplaner och lämnat över till beställaren med anledning av utförda ÄTA-arbeten. Det måste väl innebära att beställaren är medveten om att byggtiden är förlängd och att vi inte kommer att krävas på vite? AB 04 är avtalsvillkor.

Svar:  Att tidplaner ändras innebär inte automatiskt att även kontraktstiden ändras. Det är från kontraktstidens slut vitet ska beräknas om inte entreprenören har rätt till tidsförlängning. För att få rätt till tidsförlängning krävs som huvudregel att entreprenören har underrättat beställaren om att ÄTA-arbetet kommer att medföra rubbning av tidplanen eller försening av entreprenaden. Ni får argumentera för att ni har uppfattat den justerade överenskomna tidplanen som att ni fått godkänt på er begärda tidsförlängning med anledning av ÄTA-arbetena. För att vara helt säker på att man fått ett godkännande på begärd tidsförlängning är det bäst att få det dokumenterat skriftligen i ett mejl eller att frågan om förlängd kontraktstid tas med i ett byggmötesprotokoll.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Tider
Vi är försenade med vår entreprenad eftersom vi inte fick fram byggnadsställningar i tid inför byggstart. Har vi enligt AB 04 rätt till tidsförlängning på grund av detta?
Upphandling
Vad är skillnaden mellan en utförandeentreprenad och en totalentreprenad?
Avtal
Vi har utfört en ombyggnation åt en konsument. Men konsumenten är missnöjd och vill att vi ska göra om arbetet. Vi har inte skrivit något avtal så hur ska vi veta vad som gäller?
Upphandling
En upphandlande myndighet har använt sig av ett upphandlingsförfarande utan förgående annonsering för att de påstår att det är synnerlig brådska. Vad innebär det?
Upphandling
Vi är ett mindre byggföretag som skulle vilja lämna anbud i en offentlig upphandling avseende renovering av ett bibliotek. Men i förfrågningsunderlaget ställs krav på en årsomsättning om 50 miljoner, vilket vi inte har. Får kommunen verkligen ställa ett sådant krav?
Tider
Min kollega och jag har olika syn på om beställaren kan låta vissa av sina hyresgäster flytta in i de lägenheter som är färdigställda trots att entreprenaden ännu inte är avlämnad. Vad gäller i så fall och vad händer med ansvaret för skador om de flyttar in? AB 04 är avtalat.
Besiktning
Vi är generalentreprenör och har anlitat en underentreprenör för plåtarbeten. Plåtarbetena är färdiga och underentreprenören vill att slutavsyning ska göras. Vi har aldrig hört talas om slutavsyning tidigare. Vad är det? AB 04 och AB-U 07 gäller.
Vi är ett byggbolag som har bestämt oss för att rikta in oss på konsumentmarknaden efter att i flera år ha arbetat med professionella bostadsutvecklare. Vi vill framförallt bygga fristående villor, men är också intresserade av renoveringar. Har ni några tips och råd till oss nu när vi ska arbeta med konsumenter?
Avtal
Vi ska bygga en idrottshall och behöver anlita en konsult för att projektera delar av byggnaden. Vi är generalentreprenör och arbetar på löpande räkning gentemot vår beställare. Vi undrar om vi kan ta betalt för konsulten som en underentreprenad enligt självkostnadsprincipen i ABT 06 kapitel 6 § 9?
Tider
Min kollega och jag har olika syn på om beställaren kan låta vissa av sina hyresgäster flytta in i de lägenheter som är färdigställda trots att entreprenaden ännu inte är avlämnad. Vad gäller i så fall och vad händer med ansvaret för skador om de flyttar in? AB 04 är avtalat.