Meny

Fråga juristerna

Skadestånd för förstörda planteringar – vem har rätt?

Vi har utfört ombyggnadsarbeten på ett äldreboende åt en kommun. Under entreprenadtiden skadades vissa planteringar utanför byggnaden. Kommunen påstår nu att det är vi som orsakade skadan i samband med våra fönsterarbeten och vi har precis tagit emot ett ersättningskrav. Det är fyra månader sen vår godkända slutbesiktning. Borde kommunen inte ha framställt kravet tidigare? AB 04 är avtalat.

Svar: Det är riktigt att kommunen borde ha framställt kravet tidigare. Om en skada framträder under entreprenadtiden måste en part framställa sitt skadeståndsanspråk skriftligen till motparten senast tre månader efter entreprenadtidens utgång. Eftersom entreprenadtiden löper till och med den dag entreprenaden är godkänd började fristen löpa vid den godkända slutbesiktningen. Följden av att kommunen är en månad sen med sitt krav är att deras krav är förfallet. Det innebär att kommunen inte längre har någon rätt till ersättning från er.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Avtal
Den nya lagen om personalliggare gäller ju inte om den sammanlagda byggkostnaden på byggarbetsplatsen antas uppgå till mindre än fyra prisbasbelopp (eller om byggherren är konsument). Men vad gäller när det är fråga om löpande räkning?
Avtal
Kan en byggherre överlåta sina skyldigheter enligt personalliggarlagen när upphandlingsformen är samordnad generalentreprenad; där man ju handlar upp ett antal delentreprenader som sedan samordnas till generalentreprenad hos en utpekad generalentreprenör. Ansvaret får väl inte överlåtas vid delad entreprenad?
Avtal
Vi har vunnit en upphandling och tecknat ett ramavtal för byggservice åt ett kommunalt bolag. Nu menar dock beställaren att vi inte uppfyller alla ska-krav som ställts, och beställaren har därför hävt ramavtalet. Vi håller inte med utan anser att alla ska-krav visst är uppfyllda av oss. Kan vi kräva skadestånd från beställaren på grund av den felaktiga hävningen?
Avtal
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Avtal
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Avtal
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Avtal
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Avtal
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?
Avtal
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Avtal
I beställarens förfrågningsunderlag avseende uppförande av ett trevåningshus saknas trappor och hiss. Måste jag enligt AB 04 ta med dessa arbeten i mitt anbud?