Meny

Fråga juristerna

Rätt till betalning trots mindre justering

Vi har utfört en köksrenovering åt en konsument. Efter att arbetet har utförts har vi ställt ut en faktura. Konsumenten vägrar emellertid att betala och hänvisar till att vi skulle ha monterat två köksluckor åt fel håll. Vi har sagt att vi ska fixa det men att det kan ta ett tag eftersom det är viss leveranstid på luckorna (vi har gjort hål för handtagen och behöver därför nya luckor). Kan verkligen konsumenten innehålla hela beloppet under tiden? Arbetet skulle ske på fast pris, men därutöver har vi inte avtalat om några särskilda villkor.

Svar: Eftersom ni inte har avtalat om något särskilt vad gäller konsumentens rätt att hålla inne betalningen vid fel så gäller 19 § konsumenttjänstlagen. Enligt lagrummet får en konsument innehålla så mycket av betalningen som krävs för att konsumenten ska få säkerhet för ett krav på grund av fel hos tjänsten. Det avgörande vid bestämmande av beloppets storlek är att beloppet kan fungera som säkerhet för konsumentens krav. När det endast rör sig om ett begränsat fel, som i ert fall, har konsumenten därför inte rätt att innehålla hela beloppet.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Avtal
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Avtal
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Avtal
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Avtal
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Avtal
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?
Avtal
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Avtal
I beställarens förfrågningsunderlag avseende uppförande av ett trevåningshus saknas trappor och hiss. Måste jag enligt AB 04 ta med dessa arbeten i mitt anbud?
Avtal
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Avtal
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Avtal
Vi bygger i en utförandeentreprenad (AB 04) en gångbro över en cykelväg åt en kommun. Nu håller beställaren inne pengar i projektet med hänvisning till att vi har en tvist om krav på vite i en annan entreprenad som vi har utfört åt beställaren. Får de göra så?