Meny

Fråga juristerna

Preskriptionsregeln för anspråk på ersättning

Vi har tänkt att skicka ett anspråk på ersättning för väsentlig rubbning till vår beställare. Vi undrar om preskriptionsregeln är densamma som för ÄTA-arbeten? Beställaren har nämligen i AF-delen ändrat i AB 04 kap. 6 § 19 så att krav på ersättning för ÄTA-arbeten måste framställas inom fyra månader istället för sex månader räknat från entreprenadens godkännande. Vad gäller?

Svar: Bestämmelsen om väsentlig rubbning av förutsättningarna för entreprenadens utförande återfinns i AB 04 kap. 6 § 5. Bestämmelsen har en egen preskriptionsregel som innebär att ett anspråk på sådan ersättning ska framställas utan dröjsmål och senast sex månader efter entreprenadens godkännande. Eftersom kap. 6 § 5 är en så kallad fast bestämmelse i AB 04 så krävs det för en ändring av bestämmelserna bland annat att ändringen är upptagen i AF-delen under kod AFC.111 och rubriken ”Sammanställning över ändringar i AB 04 eller AB-U 07”. Om så inte är fallet föreligger ingen giltig ändring av bestämmelsen och anspråk på ersättning för väsentlig rubbning preskriberas därför i enlighet med bestämmelsen, d.v.s. ska framställas senast sex månader efter entreprenadens godkännande.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Priser
Ska ersättningen för en forcering beräknas enligt samma princip som vid hinderersättning? AB 04 gäller för entreprenaden.
Priser
Vi är inte överens med vår beställare om mervärdesskatt ingår i avtalat fast pris. Enligt kontraktet ska beställaren betala 450 000 kr för arbetet. Vi menar att det är exklusive mervärdesskatt. Vem har rätt? Vi har avtalat om AB 04.
Priser
Vi har kommit överens med vår beställare om ett à-pris för en av beställaren uppskattad mängd jordschakt. Efter arbetets utförande har det visat sig att mängden jordschakt är väsentligt lägre – 1500 kubikmeter i stället för 7 000 kubikmeter (en minskning med cirka 80 procent). Kontraktssumman är totalt på cirka 20 miljoner kronor och avgående är på cirka 1,2 miljoner kronor vilket utgör 6 procent av kontraktssumman. Kan vi få kostnadskompensation? AB 04 gäller.
Priser
Vi har tänkt att skicka ett anspråk på ersättning för väsentlig rubbning till vår beställare. Vi undrar om preskriptionsregeln är densamma som för ÄTA-arbeten? Beställaren har nämligen i AF-delen ändrat i AB 04 kap. 6 § 19 så att krav på ersättning för ÄTA-arbeten måste framställas inom fyra månader istället för sex månader räknat från entreprenadens godkännande. Vad gäller?
Priser
Jag har precis börjat i branschen och har ingen tidigare erfarenhet av standardavtalen. Det är många nya begrepp att lära sig. Vad är det egentligen för skillnad mellan kontraktssumma och entreprenadsumma?
Priser
Vi har kommit överens om att tillämpa självkostnadsprincipen och Formulär LR06 på våra ÄTA-arbeten. Vi vill nu debitera kostnaden för våra resor till och från entreprenaden, har vi inte rätt till det? Beställaren vill inte ta dessa kostnader.
Priser
Vi har en totalentre­prenad på ABT 06 där vi renoverar ett badhus åt kommunen. Det har blivit omfattande ÄTA-arbeten under projektet. Vår ersättning för själva ÄTA-arbetena ser ut att blir tre gånger så hög som vår kontraktssumma. Utöver det vill vi ha ersättning från beställaren för ökad arbetsledning. Beställaren hävdar att vi inte har rätt till det eftersom arbetsledning ingår i våra à-priser. Hur kan vi argumentera för att få betalt?
Priser
Vi har utfört takarbeten på en fastighet. Inför helgen skyddade vi taket med en presenning som vi förankrade ordentligt. Under helgen har presenningen ändå blåst bort och det har regnat in i byggnaden. Vår beställare (fastighetsägaren) har nu skickat ett skadeståndskrav till oss. Är vi skyldiga att ersätta det kravet och går det i så fall på vår försäkring? ABT 06 är avtalsvillkor.
Priser
Vi har fått en faktura från vår underentreprenör för kostnader för handverktyg (skruvdragare, skiftnycklar, skjutmått etc). Vi har avtalat om ett visst timpris per byggnadsarbetare samt ersättning för material och hjälpmedel (+ 15 procent). Vad gäller?
Priser
I förfrågningsunderlag anges ibland att man i anbudet ska ange à-priser och ibland att man i anbudet ska ange timpriser. Vad är egentligen skillnaden?