Meny

Fråga juristerna

Originalverifikationer – vad är det egentligen?

Vi utför ombyggnadsarbeten för en beställare på löpande räkning och har AB 04 som avtalsinnehåll. Beställaren har begärt in originalverifikationer på material som har tagits från vårt eget lager. Vad betyder originalverifikation och hur ska vi gå tillväga?

Svar: Reglerna om beställarens rätt att granska samtliga originalverifikationer avseende kostnaderna gäller vid löpande räkning och återfinns i AB 04/ABT 06 kap. 6 § 10 punkt 4. Standardavtalen innehåller dock ingen definition av begreppet (original)verifikation. Enligt Motiv AB 72 avses med originalverifikationer ”handlingar, som kan styrka kostnaderna, exempelvis fakturor, kvittenser och arbetssedlar”. Ytterligare exempel kan vara kvitton och fakturor från leverantörer och underentreprenörer med tillhörande specifikationer. Ni måste alltså kunna styrka att materialet som har tagits från ert varulager också inneburit en kostnad som avser den aktuella entreprenaden, exempelvis genom ett redovisningsutdrag från bokföringen.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Avtal
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Avtal
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Avtal
Vi bygger i en utförandeentreprenad (AB 04) en gångbro över en cykelväg åt en kommun. Nu håller beställaren inne pengar i projektet med hänvisning till att vi har en tvist om krav på vite i en annan entreprenad som vi har utfört åt beställaren. Får de göra så?
Avtal
Vi arbetar med anläggningsentreprenader och ofta på ABT 06. Vi har noterat att vår beställare i AF-delen under kod AFA.21 anger att de inte tar ansvar för vissa handlingar. Ibland är det handlingar som specifikt anges som informationshandlingar, men det kan också vara handlingar som bara finns med som övrig handling bland uppräkningen av handlingar som ingår i förfrågan. Är inte detta ett avsteg från en fast bestämmelse i ABT? Räcker det att beställaren bara anger det under koden AFA.21?
Avtal
Vi är en av flera entreprenörer som arbetar med ett byggprojekt där AB 04 gäller. Vi kommer inte in på vårt arbetsområde på grund av att en sidoentreprenör har belamrat detta område med byggmaterial. Vad kan vi göra?
Avtal
Kan konsumenttjänstlagen bli tillämplig när beställaren är en bostadsrättsförening, BRF?
Avtal
Vi har en pågående anläggningsentreprenad på AB 04 med en mängdförteckning där alla poster är reglerbara. Vi är oense med beställaren gällande ett arbete som dubblerats jämfört med angiven mängd. Beställaren vill inte betala för arbetet eftersom vi inte fått någon beställning på de ökade mängderna. Vi anser att ingen beställning krävs eftersom alla poster är reglerbara. Vad gäller här?
Avtal
Vi har en pågående anläggningsentreprenad på AB 04 med en mängdförteckning där alla poster är reglerbara. Vi är oense med beställaren gällande ett arbete som dubblerats jämfört med angiven mängd. Beställaren vill inte betala för arbetet eftersom vi inte fått någon beställning på de ökade mängderna. Vi anser att ingen beställning krävs eftersom alla poster är reglerbara. Vad gäller här?
Avtal
Vi arbetar med anläggningsentreprenader och ofta på ABT 06. Vi har noterat att vår beställare i AF-delen under kod AFA.21 anger att de inte tar ansvar för vissa handlingar. Ibland är det handlingar som specifikt anges som informationshandlingar, men det kan också vara handlingar som bara finns med som övrig handling bland uppräkningen av handlingar som ingår i förfrågan. Är inte detta ett avsteg från en fast bestämmelse i ABT? Räcker det att beställaren bara anger det under koden AFA.21?
Avtal
Vi har åt en beställare projekterat fram en ny metod för stambyte i hans fastighet. När arbetena nu ska utföras verkar det som om beställaren vill vända sig till en annan entreprenör för att utföra arbetena. Kan beställaren göra det och i så fall använda sig av de handlingar som vi har tagit fram i projektet?