Meny

Fråga juristerna

Omförhandla à-pris vid ökning av arbete

Vi har fått utföra betydligt mer arbete (40 procent) än vad som framgick i förfrågningsunderlaget. Kan vi omförhandla vårt à-pris? Vårt avtal baseras på AB 04.

Svar: I AB 04 kap 6 § 6 framgår att avtalat à-pris gäller fram till part skriftligen anmält att à-priset inte längre gäller. Rätt att omförhandla à-priset har ni när ni får en 25 procentig ökning eller minskning av sådant arbete som à-priset avser. Det måste även motsvara minst 0,5 procent av den totala kontraktssumman.

Under förutsättning att den 40 procentiga ökningen av ert arbete motsvarar minst 0,5 procent av kontraktssumman har ni rätt att omförhandla ert à-pris för denna kategori. Ni skall skriftligen anmäla detta till er beställare. Omförhandlingen gäller endast resterande arbete, ni kan alltså inte fakturera ett tillägg för sådant arbete som redan har utförts och fakturerats.

Notera även att regeln gäller för både beställaren och entreprenören. Det är alltså möjligt att göra avdrag från avtalat à-pris.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Priser
Vi bygger i en utförandeentreprenad (AB 04) en gångbro över en cykelväg åt en kommun. Nu håller beställaren inne pengar i projektet med hänvisning till att vi har en tvist om krav på vite i en annan entreprenad som vi har utfört åt beställaren. Får de göra så?
Priser
Vi har byggt ett småhus till en konsument och blivit tre veckor försenade. Vi har genom vårt avtal baserat på ABS 09 avtalat om vite men konsumentens kostnader p.g.a. förseningen är högre än vitet. Är vi skyldiga att betala den överskjutande delen?
Priser
Vad innebär budgetpris och vad får det för juridiska konsekvenser?
Priser
Vi utför ombyggnadsarbeten på löpande räkning med en privatperson som beställare. Gentemot kund redovisar vi kalkylerade kostnader för varje delmoment och med en summerad slutkostnad. Kan detta betraktas som ett eller flera budgetpriser?
Priser
Har beställaren rätt till ersättning för skada ifall entreprenören missat att underrätta att budgeten har överskridits?
Priser
Ibland används ju index i samband med ersättning för entreprenader. Hur räknar man ut en sådan indexersättning?
Priser
Vi har ingått ett entreprenadavtal där vi har avtalat om fast pris med indexersättning och att indexersättningen ska beräknas enligt det så kallade Entreprenadindex. Var kan jag få uppgifter om de indextal som används vid beräkningen av indexersättningen?
Priser
Vi har kommit överens med vår beställare om löpande räkning mot en riktkostnad i en totalentreprenad. Vi delar 50/50 vid vinst/förlust. Nu är det omfattande ÄTA-arbeten samt störningar i entreprenaden. Vad händer med riktkostnaden?
  •