Meny

Fråga juristerna

Nya krav från kund kräver underrättelse för ersättning

Mitt företag har nyligen anlagt ett torg med smågatsten åt en kommun. När vi lämnade vårt anbud räknade vi på en sten som uppfyllde funktionskravet i förfrågningsunderlaget. Vid startmötet meddelade kommunens arbetsledare att de ville att vi skulle använda oss av en mindre sten än den vi hade räknat med i vårt anbud. Vi beställde den mindre stenen och utförde arbetena enligt önskemålen. Den mindre stenen var dyrare än den vi räknat med och nu vill vi ha ersättning för den extra kostnad detta inneburit. Har vi rätt till det? ABT 06 gäller.

Svar: Om den sten ni har räknat med i anbudet uppfyller de funktionskrav som kommunen ställt upp i förfrågningsunderlaget och det inte av kontraktshandlingarna framgår något krav på att stenen ska vara av en viss storlek, skulle ni ha hanterat kommunens begäran som ett ÄTA-arbete. Av ABT 06 kap. 2 § 7 följer att ni i en sådan situation, utan dröjsmål och senast innan projektering av ÄTA-arbetet hade påbörjats, skulle ha underrättat kommunen om att ni ansåg att arbetet berättigade till särskild ersättning utöver kontraktssumman. Om ni inte har underrättat kommunen på detta sätt har ni som huvudregel inte rätt till ersättning för detta arbete utöver kontraktssumman.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Avtal
Jag har hört talas om Hantverkarformuläret 14 och ABS 09, men är osäker på när jag ska använda dessa avtal. Har ni några tips på hur jag ska tänka och vad händer om jag tar ”fel” avtal?
Avtal
Vi har ett avtal med en beställare som rör markarbeten. Det finns ett krav i AF-delen som avviker från en fast bestämmelse i AB 04. Avvikelsen står inte med under kod AFC.111 i AF-delen och vi räknade därför inte med den när vi lämnade anbud på jobbet. Nu påstår vår beställare att avvikelsen ändå ska gälla eftersom den också finns med i kontraktet. Vi tycker att det är fel. Antingen finns avvikelsen i sammanställningen eller så gäller avvikelsen inte. Vem har rätt?
Avtal
Vi utför balkongentreprenader och beställer specialtillverkade balkongplattor från olika leverantörer. Eftersom plattorna är både tunga och otympliga så avtalar vi särskilt om en bestämd leveranstidpunkt så att vi kan ha egen bemanning som tar emot vid lossning. Vår nya leverantör levererade en vecka för sent (utan avisering) och hänvisar till att de endast är skyldiga att betala vite för förseningen. Stämmer det? Vi har haft betydligt högre kostnader än så. ABM 07 är avtalat.
Avtal
Kan ett företag som är beställare (och byggherre) utse en entreprenör som BAS-U vid en delad entreprenad? Beställaren gör gällande att det är vårt företag som i huvudsak kommer att vara etablerat på byggarbetsplatsen. Det är en utförandeentreprenad med AB 04 som standardavtal.
Avtal
Vi har lämnat ett anbud till en bostadsrättsförening om byggnadsarbeten. Till grund för anbudet låg bland annat en teknisk beskrivning där det till viss del framgår vilka arbeten som ska utföras och hur dessa arbeten ska utföras. Av förfrågningsunderlaget framgick att standardavtalet ABT 06 skulle gälla för entreprenaden. Vi har ännu inte ingått något entreprenadavtal. Vi har nu kommit fram till att den lösning som framgår av den tekniska beskrivningen inte är lämplig utan skulle leda till ett dåligt resultat. Vem ansvarar för att resultatet av den aktuella lösningen blir bra?
Avtal
Vi funderar på att lämna ett anbud på ett ramavtal åt kommunen. Vi har tidigare inte lämnat anbud på ramavtal och undrar nu om ni kan förklara vad ett ramavtal är?
Avtal
Vi är entreprenör och en anställd hos oss är BAS-U i samband med att vi utför en entreprenad. Vår beställare påstår att BAS-U måste finnas på arbetsplatsen under den tid arbete bedrivs på denna. Är det riktigt?
Avtal
Vår beställare är underrättad om ett ÄTA-arbete i form av dyrare isolering för att ljudkraven ska uppfyllas. Beställaren delar inte vår uppfattning om att det rör sig om ett ÄTA-arbete och vill därför inte godkänna detta. Kan vi stanna arbetet och anmäla hinder? AB 04 gäller.
Avtal
Finns det något lagkrav att jag som konsult (kontrollansvarig enligt PBL) ska åberopa ABK 09 i avtal med en privat byggherre?
Avtal
Vi har fått en lista från vår entreprenör som heter ”Exempel på Handverktyg och mindre redskap enligt litt 4.2 i Formulär LR06 …”. Vilken status har egentligen denna lista?