Meny

Fråga juristerna

När slutar en försening och när måste vi betala vite?

Vi har byggt om trapphus åt ett kommunalt bostadsbolag. Enligt vårt avtal ska arbetena vara färdiga en viss tidpunkt och ett visst vite ska utgå vid försening. Vi har också avtalat att standardavtalet AB 04 ska vara en del av avtalet. Vi blev försenade med arbetena (vi saknar rätt till tidsförlängning). Entreprenaden är nu godkänd vid slutbesiktning och beställaren vill att vi betalar vite. När upphörde förseningen och till vilken tidpunkt måste vi betala vite?

Svar: Av AB 04 (och ABT 06) kap. 5 § 3 framgår att entreprenören ska betala vite enligt kontraktshandlingarna för varje påbörjad vecka varmed entreprenören överskrider kontraktstiden eller den ändrade tid för färdigställandet som ska gälla enligt kap. 4 § 2 eller 3. Detta innebär att förseningen upphör i och med att entreprenaden är så färdigställd att den kan godkännas vid slutbesiktning samt att vite inte ska betalas för tid efter denna tidpunkt. Färdigställandetidpunkten är alltså slutpunkt för förseningen och vitesberäkningen.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Tider
Vi är en av flera entreprenörer som arbetar med ett byggprojekt där AB 04 gäller. Vi kommer inte in på vårt arbetsområde pga. att en sidoentreprenör har belamrat detta område med byggmaterial. Vad kan vi göra?
Tider
Vår beställare har framställt krav på vite avseende åtta veckors försening trots att vi färdigställde entreprenaden i tid och den var tillgänglig för slutbesiktning i tid. Anledningen till att slutbesiktningen skedde åtta veckor för sent är att besiktningsmannen drog ut på tiden. Vi har avtalat om AB 04. Vad gäller?
Tider
Har jag rätt till tidsförlängning på grund av otjänlig väderlek? Min beställare är konsument.
Tider
Vi har kommit överens med vår beställare om tidsförlängning avseende entreprenadens färdigställande. Trots överenskommelsen anser sig beställaren ha rätt att utkräva förseningsvite till följd av det senare avlämnandet. Är detta korrekt enligt AB 04?
Tider
Vårt kontrakt hänvisar till ett förseningsvite om tre procent enligt AF-delen och en procent enligt standardavtalet AB-U 07 som rangordnats före AF-delen. Vilken procentsats gäller?
Tider
Vi är försenade med vår entreprenad eftersom vi inte fick fram byggnadsställningar i tid inför byggstart. Vi har anmält det som ett hinder till beställaren. Beställaren har meddelat att vi inte får någon tidsförlängning. Har vi inte rätt till tidsförlängning enligt AB 04?
Tider
Får beställaren senarelägga entreprenaden?
Tider
Måste entreprenören tåla tilläggsarbeten utan rätt till tidsförlängning?
Tider
Vi har avtalat med vår beställare om att de ska tillhandahålla oss ritningar en viss dag men de är försenade, vilket leder till kostnader för oss. Har vi rätt till ersättning för detta?
Tider
Hur beräknas vite om avlämnandet sker i tid men vissa delar undantagits vid slutbesiktningen?