Meny

Fråga juristerna

Måste vi utse ledamot i besiktningsnämnd?

Vår beställare har begärt överbesiktning av slutbesiktning. Om vi av kostnadsskäl föreslår en gemensamt utsedd besiktningsman, måste vi då ändå utse en ledamot i besiktningsnämnd? AB 04 gäller.

Svar: Av AB 04 kap. 7 § 8 första stycket framgår att en överbesiktning ska verkställas av en person som parterna gemensamt utser eller av en överbesiktningsnämnd. En nämnd ska enligt bestämmelsens andra stycke bestå av tre personer, av vilka parterna utser en person vardera som i sin tur utser en tredje person som ska vara ordförande. En nämnd är alltså ett mer kostsamt förfarande i jämförelse med om parterna lyckas komma överens om en person som ska utses.

Om ni inte kommer överens med er beställare om att gemensamt utse en person och ni inte heller utser en ledamot i besiktningsnämnd inom två veckor från det att överbesiktning har begärts, kan i stället Byggandets Kontraktskommitté (BKK) på motpartens begäran utse en ledamot.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Besiktning
Är det jag eller beställaren som ska betala ersättning till besiktningsmannen vid en särskild besiktning? Vi har avtalat om AB 04.
Besiktning
Vi har lämnat garanti i enlighet med AB 04. Det vill säga två års garanti på material och varor och fem års garanti på vår arbetsprestation. Har beställaren rätt att begära garantibesiktning vid båda garantitidernas utgång?
Besiktning
Vår beställare har framställt krav på vite avseende åtta veckors försening trots att vi färdigställde entreprenaden i tid och den var tillgänglig för slutbesiktning i tid. Anledningen till att slutbesiktningen skedde åtta veckor för sent är att besiktningsmannen drog ut på tiden. Vi har avtalat om AB 04. Vad gäller?
Besiktning
Vi är en underentreprenör som har lagt golv i ett nyproducerat hyreshus. Vi är snart färdiga med vår entreprenad och kommer sedan inte att vara kvar på arbetsplatsen. Vem är då ansvarig om det nylagda golvet skadas? Vi har avtalat om ABT-U 07.
Besiktning
Vi har byggt balkonger till en bostadsrättsförening. Entreprenaden godkändes för två år sedan utan anmärkningar. Nu har föreningen påkallat en särskild besiktning som visade att balkongräckena har placerats för högt från balkonggolvet. Är vi skyldiga att avhjälpa detta? ABT 06 gäller.
Besiktning
Vi har utfört en småhusentreprenad på ABS 09 till en privatperson. Vid slutbesiktning har besiktningsmannen förlängt garantitiden till 10 år för ett golvvärmesystem. Kan besiktningsmannen göra detta?
Besiktning
Vilken besiktningsform bör tillämpas när en beställare väljer att avbeställa en entreprenad?
Besiktning
Vi har mottagit ett utlåtande från en slutbesiktning. Efter ca 14 dagar kommer ett nytt och justerat utlåtande innehållande ytterligare fel än de som antecknats i det tidigare. Vilket utlåtande gäller?
Besiktning
Inför en slutbesiktning har vi och vår beställare kommit överens om att en viss del av entreprenaden skulle undantas från slutbesiktning. Detta har besiktningsmannen struntat i eftersom han ansåg att ”allt skulle ingå”. Entreprenaden godkändes därför inte. Vad kan vi göra? AB 04 gäller.
Besiktning
Vi har haft en slutbesiktning men inte fått något besiktningsutlåtande. AB 04 gäller mellan oss och beställaren. Vad får det för konsekvenser att vi inte har fått utlåtandet?