Meny

Fråga juristerna

Hur länge får en beställare innehålla ett belopp för fel?

Vi utförde arbeten åt ett privat fastighetsbolag i höstas. Arbetena utfördes på löpande räkning och vi har inte avtalat om någon särskild betalningsplan. Trots att vi nu har avhjälpt de fel som besiktningsmannen antecknade vid slutbesiktningen vägrar beställaren betala hela entreprenadsumman utan innehåller 5 procent. Anledningen är att de vill ha en ”säkerhet” för eventuella avhjälpanden under garantitiden. Får de göra så? AB 04 gäller.

Svar: En beställares möjlighet att innehålla ett belopp på grund av fel regleras i huvudsak av AB 04 kap. 6 § 15. Av bestämmelsen framgår att beställaren efter entreprenadtiden får innehålla 5 procent av entreprenadsumman för avhjälpande av fel som konstaterats i utlåtandet över slutbesiktningen till dessa fel har avhjälpts, dock längst i två månader. Därefter får beställaren innehålla ett betryggande belopp för avhjälpande av fel som konstaterats vid slutbesiktning. Om ni har avhjälpt samtliga fel har beställaren inte längre någon rätt att innehålla ett belopp på den här grunden. Ni har alltså rätt till den sista betalningen.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadfel
Vi renoverade ett badrum i en villa för ca 1 år sedan. Vår kund sålde villan för ca 6 månader sedan. Vi har nu blivit kontaktade av köparen som hävdar dolt fel och ställer krav mot oss. Vad gör vi?
Entreprenadfel
Materialleverantören levererade av misstag för tunn mineralull. Reklamation skedde omgående och rätt mineralull levererades en vecka senare. Under veckan stod entreprenaden still. Är det förseningsvite eller felansvar som gäller?
Entreprenadfel
Vår beställare har med kort varsel avbeställt hela entreprenaden. Har vi någon rätt till ersättning?
Entreprenadfel
Får beställaren verkligen avbeställa arbete?
Entreprenadfel
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadfel
Vår underentreprenörs arbete är behäftat med fel och de vägrar att avhjälpa felet. Vi har ännu inte avhjälpt felet men tagit in en offert från en annan entreprenör. Har vi rätt till ersättning motsvarande offertens värde från underentreprenören? ABT 06 gäller.
Entreprenadfel
Vi har utfört grävningsarbeten kring en fastighet. Nu påstår grannfastighetens ägare att de har fått sprickbildningar på sin fasad p.g.a. våra grävningsarbeten. Är vi skyldiga att betala ersättning? AB 04 gäller.
Entreprenadfel
Hur beräknas ersättning för kostnader som uppkommit p.g.a. hinder?
Entreprenadfel
En underentreprenör har sönder entreprenörens strömförande kabel. Vem står för entreprenörens ställkostnader under tiden kabeln repareras?
Entreprenadfel
Vår underentreprenörs arbete är behäftat med fel och de vägrar att avhjälpa felet. Vi har ännu inte avhjälpt felet men tagit in en offert från en annan entreprenör. Har vi rätt till ersättning motsvarande offertens värde från underentreprenören? ABT 06 gäller.