Meny

Fråga juristerna

Granskning av originalverifikationer

Hur långt går beställarens rätt att granska originalverifikationerna? Gäller det även entreprenörens underentreprenörers materialfakturor? Entreprenaden avser löpande räkning med AB 04 som avtalsinnehåll.

Svar: Beställarens rätt att granska samtliga originalverifikationer avseende kostnader framgår av AB 04 kap. 6 § 10 punkt 4. Rätten är därmed inte begränsad till den faktura som generalentreprenören erhållit från underentreprenören. Även de verifikationer som ligger till grund för underentreprenörens fakturering omfattas. För att möjliggöra det ger standardavtalet för underentreprenader (AB-U 07) generalentreprenören en rätt att granska underentreprenörens verifikationer. Det bör noteras att entreprenören inte har någon skyldighet att låta beställaren granska verifikationer vid löpande räkning om inte beställaren begär detta. Samma förhållande gäller vid totalentreprenader om ABT 06/ABT-U 07 utgör avtalsinnehåll.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Avtal
Den nya lagen om personalliggare gäller ju inte om den sammanlagda byggkostnaden på byggarbetsplatsen antas uppgå till mindre än fyra prisbasbelopp (eller om byggherren är konsument). Men vad gäller när det är fråga om löpande räkning?
Avtal
Kan en byggherre överlåta sina skyldigheter enligt personalliggarlagen när upphandlingsformen är samordnad generalentreprenad; där man ju handlar upp ett antal delentreprenader som sedan samordnas till generalentreprenad hos en utpekad generalentreprenör. Ansvaret får väl inte överlåtas vid delad entreprenad?
Avtal
Vi har vunnit en upphandling och tecknat ett ramavtal för byggservice åt ett kommunalt bolag. Nu menar dock beställaren att vi inte uppfyller alla ska-krav som ställts, och beställaren har därför hävt ramavtalet. Vi håller inte med utan anser att alla ska-krav visst är uppfyllda av oss. Kan vi kräva skadestånd från beställaren på grund av den felaktiga hävningen?
Avtal
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Avtal
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Avtal
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Avtal
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Avtal
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?
Avtal
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Avtal
I beställarens förfrågningsunderlag avseende uppförande av ett trevåningshus saknas trappor och hiss. Måste jag enligt AB 04 ta med dessa arbeten i mitt anbud?