Meny

Fråga juristerna

Försäkring enligt ABS 09

Enligt ABS 09 ska jag som entreprenör kunna visa beställaren att jag har en allriskförsäkring och en ansvarsförsäkring under entreprenadtiden och under två år efter entreprenadens godkännande. Eftersom jag från mitt försäkringsbolag endast kan få ett försäkringsbevis på ett år i taget har jag ingen reell möjlighet att uppfylla detta kontraktsvillkor. Begår jag ett kontraktsbrott om jag bara visar upp mitt aktuella försäkringsbevis?

Svar: Nej. Den bestämmelse du hänvisar till, ABS 09 p. 29, ska förstås på sätt att du har en skyldighet att löpande redovisa att du innehar överenskomna försäkringar. Om beställaren önskar få bevis om detta är det därför tillräckligt att visa upp ditt aktuella försäkringsbevis. Du begår således inget kontraktsbrott om du gör just detta. Om beställaren önskar bevis för kommande försäkringsperiod ska du visa upp det så snart försäkringsgivaren kan tillhandahålla dig det. 

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Avtal
Den nya lagen om personalliggare gäller ju inte om den sammanlagda byggkostnaden på byggarbetsplatsen antas uppgå till mindre än fyra prisbasbelopp (eller om byggherren är konsument). Men vad gäller när det är fråga om löpande räkning?
Avtal
Kan en byggherre överlåta sina skyldigheter enligt personalliggarlagen när upphandlingsformen är samordnad generalentreprenad; där man ju handlar upp ett antal delentreprenader som sedan samordnas till generalentreprenad hos en utpekad generalentreprenör. Ansvaret får väl inte överlåtas vid delad entreprenad?
Avtal
Vi har vunnit en upphandling och tecknat ett ramavtal för byggservice åt ett kommunalt bolag. Nu menar dock beställaren att vi inte uppfyller alla ska-krav som ställts, och beställaren har därför hävt ramavtalet. Vi håller inte med utan anser att alla ska-krav visst är uppfyllda av oss. Kan vi kräva skadestånd från beställaren på grund av den felaktiga hävningen?
Avtal
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Avtal
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Avtal
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Avtal
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Avtal
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?
Avtal
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Avtal
I beställarens förfrågningsunderlag avseende uppförande av ett trevåningshus saknas trappor och hiss. Måste jag enligt AB 04 ta med dessa arbeten i mitt anbud?