Meny

Fråga juristerna

Fel pris i anbudet

Jag missade kostnaden för ett visst arbete i mitt anbud. Kan jag ta tillbaka anbudet eller komplettera detsamma?

Svar: När mottagaren tagit del av ett anbud är avsändaren bunden under anbudets giltighetstid. Under denna tid kan anbudet enligt huvudregeln varken ändras eller återkallas. För det fall mottagaren accepterar anbudet inom giltighetstiden är avsändaren skyldig att fullgöra sitt arbete. Om avsändaren vägrar kan denne tvingas att ersätta mellanskillnaden mellan sitt anbud och den vars anbud beställaren tvingas välja istället. Beror felet på felräkning, felskrivning eller dyl. och mottagaren förstod eller borde ha förstått att priset blivit för lågt pga. av detta kan avsändaren emellertid befrias från avtalet.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Priser
Vi har fått ett kontraktsförslag som omfattar utförande av en större byggentreprenad. I kontraktet finns en option där beställaren har rätt att beställa ytterligare en entreprenad senast år 2013. Vilka möjligheter har vi att justera priserna i avtalet om optionen utnyttjas?
Priser
Vad är skillnaden mellan budgetpris och fast pris?
Priser
Är en ungefärlig prisuppgift bindande? Kan man reservera sig?
Priser
Har man rätt till ett entreprenörarvode utöver anbudssumman?
Priser
Jag missade kostnaden för ett visst arbete i mitt anbud. Kan jag ta tillbaka anbudet eller komplettera detsamma?
Priser
Finns det en skyldighet att utföra arbeten efter uppnått takpris?
Priser
I förfrågningsunderlag anges ibland att man i anbudet skall ange à -priser och ibland att man i anbudet skall ange timpriser. Vad är egentligen skillnaden?
Priser
Vi har renoverat ett badrum åt en konsument på löpande räkning. Vi har kommit överens om ett timpris för arbetet men har inte bestämt något om ersättning för resor. Har vi rätt att få betalt för våra resekostnader?
Priser
Vi har ett avtal med vår beställare om schaktningsarbeten på löpande räkning där vi är överens om ett entreprenörarvode om 10 %. Men vad gäller beträffande tipp- och deponiavgifter? Har vi rätt till påslag för denna kostnad och redovisas denna i så fall under punkten för material och varor enligt AB 04 kap 6 § 9?
Priser
Vi har gjort ett arbete där det i samband med ett ÄTA- arbete uppkommit en tippavgift. Vilken ersättning har vi rätt till?