Meny

Fråga juristerna

Elektronisk personalliggare vid byggarbetsplatser

Vilka skyldigheter har vi som entreprenör att föra elektronisk personalliggare när vi arbetar på ett ramavtal och alltså löpande avropas för olika arbeten och platser?

Svar: Skyldighet att föra elektronisk personalliggare gäller inte när den sammanlagda byggkostnaden på byggarbetsplatsen antas uppgå till mindre är fyra prisbasbelopp (cirka 180 000 kronor). En avgörande fråga är därför vad som ska anses utgöra en byggarbetsplats. Utgångspunkten är att ramavtalet i sig inte ger upphov till någon byggarbetsplats. Vid bedömningen av vad som utgör en bygg-arbetsplats ska vad som konkret överenskommits i ramavtalet och innebörden av enskilda avrop beaktas. Det är med andra ord möjligt att det arbete som avropas är knutet till en byggarbetsplats eller ger upphov till flera byggarbetsplatser. 

Skatteverket har i två ställningstaganden utvecklat sin uppfattning om hur begreppet ska tolkas (Se Vad är byggverksamhet och när föreligger en byggarbetsplats? dnr: 131 6361964-15/111 och Avgränsning av uttrycket byggarbetsplats i skatteförfarandelagen, dnr: 131 102169-16/111). Vi rekommenderar er att ta del av dessa skrivelser för att se hur begreppet byggarbetsplats påverkar era skyldigheter.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Avtal
Den nya lagen om personalliggare gäller ju inte om den sammanlagda byggkostnaden på byggarbetsplatsen antas uppgå till mindre än fyra prisbasbelopp (eller om byggherren är konsument). Men vad gäller när det är fråga om löpande räkning?
Avtal
Kan en byggherre överlåta sina skyldigheter enligt personalliggarlagen när upphandlingsformen är samordnad generalentreprenad; där man ju handlar upp ett antal delentreprenader som sedan samordnas till generalentreprenad hos en utpekad generalentreprenör. Ansvaret får väl inte överlåtas vid delad entreprenad?
Avtal
Vi har vunnit en upphandling och tecknat ett ramavtal för byggservice åt ett kommunalt bolag. Nu menar dock beställaren att vi inte uppfyller alla ska-krav som ställts, och beställaren har därför hävt ramavtalet. Vi håller inte med utan anser att alla ska-krav visst är uppfyllda av oss. Kan vi kräva skadestånd från beställaren på grund av den felaktiga hävningen?
Avtal
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Avtal
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Avtal
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Avtal
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Avtal
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?
Avtal
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Avtal
I beställarens förfrågningsunderlag avseende uppförande av ett trevåningshus saknas trappor och hiss. Måste jag enligt AB 04 ta med dessa arbeten i mitt anbud?