Meny

Fråga juristerna

Besiktningsmannen struntar i våra handlingar

Inför en slutbesiktning har vi och vår beställare kommit överens om att en viss del av entreprenaden skulle undantas från slutbesiktning. Detta har besiktningsmannen struntat i eftersom han ansåg att ”allt skulle ingå”. Entreprenaden godkändes därför inte. Vad kan vi göra? AB 04 gäller.

Svar: Vid slutbesiktning ska en besiktningsman noggrant och med iakttagande av parternas rätt undersöka och bedöma i vad mån entreprenaden eller en del av den uppfyller kontraktsenliga fordringar. Begreppet kontraktsenliga fordringar är de överenskommelser som parterna har gjort både ursprungligen och under entreprenadtiden. Därför är det viktigt att ni alltid dokumenterar separata överenskommelser om arbetets utförande.

Parterna kan också (enligt AB 04 kap 7 § 2 tredje stycket) komma överens om att en del av entreprenaden ska undantas vid slutbesiktning. En sådan kompletterande slutbesiktning utgör inte hinder för att entreprenaden godkänns vid slutbesiktning. I ert fall ska besiktningsmannen alltså ta er överenskommelse i beaktande och godkänna entreprenaden.

Är ni inte nöjda med ett besiktningsutlåtande rekommenderar vi att påkalla överbesiktning inom tre veckor efter att ni har mottagit besiktningsutlåtandet.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Besiktning
Vi har anlagt en ny innergård åt en bostadsrättsförening. Vi har även planterat ett antal växter på innergården. Besiktningsmannen påstår vid slutbesiktningen att det ska vara en etableringsbesiktning efter 6 månader och att vi är ansvariga för skötsel av växter fram till dess. Stämmer det verkligen? Entreprenaden blev för övrigt godkänd vid slutbesiktningen. AB 04 är avtalat.
Besiktning
Vi har på mejlen fått en bilaga (Bilaga SB Bygg 1) till utlåtande över slutbesiktning i en utförandeentreprenad. Vi håller inte med besiktningsmannen om några av de fel som har antecknats och överväger därför att begära överbesiktning. Hur lång tid har vi på oss att begära överbesiktning? AB 04 gäller mellan parterna och vi är generalentreprenör.
Besiktning
Vi är generalentreprenör och har anlitat en underentreprenör för plåtarbeten. Plåtarbetena är färdiga och underentreprenören vill att slutavsyning ska göras. Vi har aldrig hört talas om slutavsyning tidigare. Vad är det? AB 04 och AB-U 07 gäller.
Besiktning
Vad är skillnaden mellan slutbesiktning enligt AB 04/ABT 06 och slutbesked?
Besiktning
Vår beställare har begärt överbesiktning av slutbesiktning. Om vi av kostnadsskäl föreslår en gemensamt utsedd besiktningsman, måste vi då ändå utse en ledamot i besiktningsnämnd? AB 04 gäller.
Besiktning
Vi är överens med beställaren om att vi som entreprenör ska stå kostnaderna för efterbesiktning. Men har beställaren dessutom rätt att kräva ett påslag om 10 procent för att administrera och vidarefakturera besiktningsmannens faktura till oss? Standardavtalet AB 04 gäller.
Besiktning
Vi har blivit kontaktade av beställaren för att avhjälpa fläckar som uppstått i en matta som vi lagt. Vi bedömer att detta inte är ett fel som vi svarar för. Vi funderar på att låta en besiktningsman utföra en särskild besiktning på detta arbete då AB 04 gäller för entreprenaden. Är det något särskilt vi bör tänka på och vem ska betala för den särskilda besiktningen?
Besiktning
Vid besiktning av en färdigrenoverad restaurang ansåg besiktningsmannen att ett visst fel förelåg. Vi delar inte besiktningsmannens åsikt om att fel föreligger. Felet antecknades i besiktningsutlåtandet utan att vi som entreprenör fått tillfälle att yttra oss. Får man göra så? Går det att överklaga ett besiktningsutlåtande och vart ska vi i så fall vända oss? Standardavtalet AB 04 är avtalat.
Besiktning
Vi är entreprenörer i ett bostadsprojekt och vi har en underentreprenör (UE) som har gjutit bottenplattor till husen. Vi har avtalat om att AB-U 07 ska gälla. Arbetet är klart och UE vill nu få sitt arbete besiktigat och slutfakturera. Har han rätt till det?
Besiktning
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?