Meny

Fråga juristerna

Åberopa annat företags kapacitet för att vinna upphandlingen

Vi är intresserade av att lägga ett anbud i en offentlig upphandling för ett ramavtal men når inte riktigt upp till omsättningskravet. Kan vi åberopa ett annat företags omsättning för att få upp våra siffror?

Svar: Det har ni rätt att göra. I LOU kap 11 § 12 anges att en anbudsgivare kan, för ett visst kontrakt, åberopa andra företags ekonomiska, tekniska och yrkesmässiga kapacitet. Anbudsgivaren ska då exempelvis kunna tillhandahålla ett skriftligt åtagande där det framgår att det andra företaget ställer sin kapacitet till förfogande, eller på annat sätt visa att de kommer att ha den ekonomiska kapacitet som krävs när avtalet ska fullgöras. Detta gäller även för den tekniska och yrkesmässiga kapaciteten som ett företag kan behöva komplettera med för att få ett uppdrag. Tanken bakom bestämmelsen är att små företag i gemenskap på så sätt ska kunna vara med i upphandlingar av större entreprenader.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Upphandling
Vi har åt en beställare projekterat fram en ny metod för stambyte i hans fastighet. När arbetena nu ska utföras verkar det som om beställaren vill vända sig till en annan entreprenör för att utföra arbetena. Kan beställaren göra det och i så fall använda sig av de handlingar som vi har tagit fram i projektet?
Upphandling
Vi har vunnit en offentlig upphandling som handlade om att bygga en förskola åt kommunen. Nu har en annan entreprenör klagat på upphandlingen och frågan om upphandlingen har gått rätt till ska avgöras i domstol. Vad händer nu?
Upphandling
Vi har vunnit en offentlig upphandling som handlade om att bygga en förskola åt kommunen. Nu har en annan entreprenör klagat på upphandlingen och frågan om upphandlingen har gått rätt till ska avgöras i domstol. Vad händer nu?
Upphandling
Vi kom tvåa efter att ha lämnat anbud till en kommun på en byggentreprenad. Vi begärde överprövning och kammarrätten beslutade att kommunen skulle göra en ny utvärdering. Kommunen svarade med att avbryta upphandlingen eftersom det inte längre fanns några giltiga anbud. Vad ska vi göra?
Upphandling
Vi är intresserade av att lägga ett anbud i en offentlig upphandling för ett ramavtal men når inte riktigt upp till omsättningskravet. Kan vi åberopa ett annat företags omsättning för att få upp våra siffror?
Upphandling
Vi har deltagit i en offentlig upphandling där myndigheten efter att anbud lämnats in bestämt sig för att avbryta upphandlingsförfarandet. Efter detta har myndigheten kontaktat oss med avsikt att inleda ett förhandlat förfarande utifrån vårt tidigare anbud. Är detta korrekt?
Upphandling
Vi har gett in anbud till en kommun vad gäller en byggentreprenad. En annan anbudsgivare har tilldelats entreprenaden. Vi skulle från kommunen vilja få ut den vinnande anbudsgivarens anbud. Har vi rätt till det?
Upphandling
En kommun har upphandlat en entreprenör utan att först annonsera eller ta in anbud från andra entreprenörer. Kommunen har hänvisat till reglerna om direktupphandling och att upphandlingens värde är så pass lågt. Är det tillåtet?
Upphandling
Kan kommunen förkasta mitt anbud på den grunden att det är onormalt lågt?
Upphandling
Kan en kommun i anbudsförfrågan ställa krav att vi ska ha omsatt 20 MKR/år de tre senaste åren?