Meny

Fråga juristerna

Åberopa annat företags kapacitet för att vinna upphandlingen

Vi är intresserade av att lägga ett anbud i en offentlig upphandling för ett ramavtal men når inte riktigt upp till omsättningskravet. Kan vi åberopa ett annat företags omsättning för att få upp våra siffror?

Svar: Det har ni rätt att göra. I LOU kap 11 § 12 anges att en anbudsgivare kan, för ett visst kontrakt, åberopa andra företags ekonomiska, tekniska och yrkesmässiga kapacitet. Anbudsgivaren ska då exempelvis kunna tillhandahålla ett skriftligt åtagande där det framgår att det andra företaget ställer sin kapacitet till förfogande, eller på annat sätt visa att de kommer att ha den ekonomiska kapacitet som krävs när avtalet ska fullgöras. Detta gäller även för den tekniska och yrkesmässiga kapaciteten som ett företag kan behöva komplettera med för att få ett uppdrag. Tanken bakom bestämmelsen är att små företag i gemenskap på så sätt ska kunna vara med i upphandlingar av större entreprenader.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Martin Peterson, Maria Hemmingsson, Claes Sahlin, Sofia Gunnarsson, Carina Utterström Mace, Maria Andersson och Olof Johnson, från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra jurister?
Mejla din fråga till red@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Upphandling
Jag ska lämna anbud i en offentlig upphandling. Jag skickade en fråga till kommunen och fick snabbt ett svar på min mail, vilket svarade på min fråga och jag skickade sedan in mitt anbud. Jag började sedan fundera på om kommunen svarat så här direkt till några andra anbudsgivare, det vill säga utan att skriva ut det i fråga-svar. Jag är nu orolig att andra anbudsgivare vet saker som inte jag vet. Vad är det som gäller?
Upphandling
Vi har i en offentlig upphandling lämnat ett anbud till ett kommunalt bostads- och fastighetsbolag gällande ramavtal för byggnadsarbeten som avser planerat underhåll. Vi är intresserade av att se övriga anbudsgivares timpriser. Kan det kommunala bostads- och fastighetsbolaget ta betalt för att lämna ut handlingar där dessa timpriser framgår?
Upphandling
Vi lämnade in ett anbud för att anlägga en parkering åt en kommun. Vi kom tvåa i anbudsgivningen och under entreprenadtiden gick den som tilldelats kontraktet i konkurs. Den upphandlande myndigheten kontaktade då en helt annan entreprenör och tecknade ett kontrakt med dem. Får de göra så? Vi har fått det förklarat för oss att det var svårt att annars färdigställa entreprenaden i tid.
Upphandling
I ett förfrågningsunderlag har en kommun krävt att vi ska installera ett visst luftbehandlingsaggregat eller annan likvärdig vara. Vi har hittat en billigare produkt som vi anser lever upp till samma standard. Vilka risker tar vi om vi lämnar anbud med den produkten och vilka krav får en kommun ställa på sin produkt?
Upphandling
Vi har hört att man på grund av de nya upphandlingsreglerna behöver lämna in belastningsregisterutdrag när man vunnit upphandlingen – stämmer det?
Upphandling
Vilka krav ställs egentligen på upphandlande myndigheter vid onormalt låga anbud?
Upphandling
Vi driver ett företag sedan 20 år och vi har vid offentliga upphandlingar alltid lämnat in våra anbud i pappersform. Har det blivit några förändringar i den nya lagstiftningen eller kan vi göra som vi alltid har gjort?
Upphandling
Vi har lämnat anbud i en upphandling med tilldelningskriteriet lägsta pris. Av tilldelningsbeslutet framgår att vi och en annan anbudsgivare hade samma lägsta pris. Myndigheten lottade mellan våra anbud och bestämde därefter att avtal skulle tecknas med den andra anbudsgivaren. Får de göra så? Det stod inget om lottning i förfrågningsunderlaget.
Upphandling
Vi kom etta i ett upphandlingsförfarande och utgick ifrån att vi skulle bli tilldelade kontraktet. Vi möttes dock av beskedet att myndigheten skulle avbryta upphandlingen för att vårt anbud överskred den satta budgeten. Vi har lagt ned en massa tid och kostnader på att räkna på anbudet. Får de göra så i ett så sent skede? Vi vill gärna få ersättning för alla våra kostnader – kan vi det?
Upphandling
Vårt företag vann en offentlig upphandling. Den upphandlande myndigheten återkallade emellertid tilldelningsbeslutet och beslutade efter en omprövning att utfärda ett nytt tilldelningsbeslut. Får den upphandlande myndigheten göra så?